Konstytucja 3-go maja

Niedawno w naszym przedszkolu, świętowaliśmy obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z lekcji historii wiemy, że została ona uchwalona w 1791 roku. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy.
 
Podstawy zna każdy, a więc dzisiaj skupimy się na kilku ciekawostkach dotyczących obrazu Jana Matejki zamieszczonego powyżej.

Kim jest człowiek w białych szatach noszony na rękach ?

Król Stanisław August Poniatowski ? Otóż nic bardziej mylnego. Ów mężczyzna w białym odzianiu, trzyma w lewej ręce laskę, a w prawej triumfalnie wznosi tekst konstytucji 3 Maja ! Kim tak na prawdę jest ? Na rękach niosą go posłowie ziemi krakowskiej Aleksander Linowski i ziemi poznańskiej Ignacy Zakrzewski. Wybór Jana Matejki nie był przypadkowy, obaj panowie reprezentują dwie najważniejsze ziemie Korony: Małopolskę i Wielkopolskę. Pod prawą ręką mężczyzny w białych szatach widoczna jest postać trzymająca sztandar z rysów twarzy przypominająca Tadeusza Kościuszkę z bandażem na głowie co może sugerować późniejsze odniesienie ran głowy w bitwie pod Maciejowicami w 1794. Człowiekiem w białych szatach jest były rotmistrz Husarii Rzeczpospolitej – marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski.

Czy Jan Matejko był świadkiem wydarzeń 3 maja 1791 roku ?

Odpowiedź na to pytanie jest zapewne oczywista dla pasjonatów historii. Jan Matejko urodził się dopiero 47 lat po wydarzeniach z 3 maja 1791 roku…

Gdzie jest obraz?

Obraz Jana Matejki robi piorunujące wrażenie poprzez kunszt malarski, duch wielkich wydarzeń Rzeczpospolitej oraz wielkie rozmiary 247 × 446 cm ! To Wielkie dzieło znajduje się obecnie w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Potrzeba jeszcze kilku lat, aby nasze dzieci dowiedziały się co tak naprawdę oznaczało dla nas uchwalenie tej konstytucji. Jeszcze przed nimi wiele lekcji historii o liberum veto, trójpodziale władzy i prawach mieszczańskich, natomiast dobrym początkiem i wprowadzeniem do historii jest poznawanie flagi, hymnu i godła narodowego. To właśnie robimy w naszym przedszkolu “Klub Młodego Odkrywcy” w Dublinie.

Polskie przedszkole dublin

Polskie przedszkole dublin

Polskie przedszkole dublin

Polskie przedszkole dublin

Polskie przedszkole dublin